Vicor Corporation V375C3V3H50BN2
V375C3V3H50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3H50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3H50BN2.pdf
Availability of V375C3V3H50BN2
QUANTITY
V375C3V3H50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3H50BN2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3H50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3H50BN2
Related LinksV375C3V, V375C3V3H50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3H50BN2 Details Description
Related parts for V375C3V3H50BN2
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 144QFP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 55.1VWM 98VC MELF datasheet.pdf
FET RF N-CH 1960MHZ 28V NI780H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LASER DVR/LIMITING AMP 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf