Vicor Corporation V375C3V3M50B
V375C3V3M50B picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3M50B.pdf
Availability of V375C3V3M50B
QUANTITY
V375C3V3M50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M50B
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M50B
Related LinksV375C3, V375C3V3M50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M50B Details Description
Related parts for V375C3V3M50B
IC SUPERVISOR SUPPLY VOLT 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 7UH 500MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf