Vicor Corporation V375C48E150BF3
V375C48E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48E150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48E150BF3.pdf
Availability of V375C48E150BF3
QUANTITY
V375C48E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48E150BF3
Internal Part NumberEIS-V375C48E150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48E150BF3
Related LinksV375C48, V375C48E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48E150BF3 Details Description
Related parts for V375C48E150BF3
IC PWR SUPPLY MON 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
SAC-5P-M CABLE datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf