Vicor Corporation V375C48M75BL
V375C48M75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C48M75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48M75BL.pdf
Availability of V375C48M75BL
QUANTITY
V375C48M75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48M75BL
Internal Part NumberEIS-V375C48M75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48M75BL
Related LinksV375C4, V375C48M75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48M75BL Details Description
Related parts for V375C48M75BL
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 64POS datasheet.pdf
RES MO 2W 14.7 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 10V 5A 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf