Vicor Corporation V375C5C50BG
V375C5C50BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5C50BG.pdf
Availability of V375C5C50BG
QUANTITY
V375C5C50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C50BG
Internal Part NumberEIS-V375C5C50BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C50BG
Related LinksV375C, V375C5C50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C50BG Details Description
Related parts for V375C5C50BG
AC/DC CONVERTER 28V 75W datasheet.pdf
IC CLOCK SOURCE PCI 16-TSSOP datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X64 BLK/W datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf