Vicor Corporation V375C5H100BG
V375C5H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C5H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5H100BG.pdf
Availability of V375C5H100BG
QUANTITY
V375C5H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5H100BG
Internal Part NumberEIS-V375C5H100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5H100BG
Related LinksV375C5, V375C5H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5H100BG Details Description
Related parts for V375C5H100BG
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT+SAR 2CHAN 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT363 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 2506 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf