Vicor Corporation V375C5T50BL
V375C5T50BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C5T50BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5T50BL.pdf
Availability of V375C5T50BL
QUANTITY
V375C5T50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5T50BL
Internal Part NumberEIS-V375C5T50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5T50BL
Related LinksV375C, V375C5T50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5T50BL Details Description
Related parts for V375C5T50BL
TERM SCREW VERT SNAP-IN PC MNT datasheet.pdf
REGULATOR 12V-3.3V 7A SIP HORZ datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 2.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf