Littelfuse V385LT40BPX10
V385LT40BPX10 picture photo
Mfg. Part Number
V385LT40BPX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V385LT40BPX10.pdf
Availability of V385LT40BPX10
QUANTITY
V385LT40BPX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V385LT40BPX10
Internal Part NumberEIS-V385LT40BPX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V385LT40BPX10
Related LinksV385LT, V385LT40BPX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V385LT40BPX10 Details Description
Related parts for V385LT40BPX10
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP 1500F 2.7V THREADED datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 1505 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 116A SO8FL datasheet.pdf