Littelfuse V420LC40BP
V420LC40BP picture photo
Mfg. Part Number
V420LC40BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V420LC40BP.pdf
Availability of V420LC40BP
QUANTITY
V420LC40BP Order Process
Ship out your order
Specifications of V420LC40BP
Internal Part NumberEIS-V420LC40BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)610V
Varistor Voltage (Typ)665V
Varistor Voltage (Max)720V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V420LC40BP
Related LinksV420L, V420LC40BP Datasheet, Littelfuse Distributor
V420LC40BP Details Description
Related parts for V420LC40BP
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64-STQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A 8-SO datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 48POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf