Littelfuse V460LA10PX1347
V460LA10PX1347 picture photo
Mfg. Part Number
V460LA10PX1347
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 640V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V460LA10PX1347.pdf
Availability of V460LA10PX1347
QUANTITY
V460LA10PX1347 Order Process
Ship out your order
Specifications of V460LA10PX1347
Internal Part NumberEIS-V460LA10PX1347
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy56J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V460LA10PX1347
Related LinksV460LA1, V460LA10PX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor
V460LA10PX1347 Details Description
Related parts for V460LA10PX1347
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 2W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 390MA 2.51 OHM datasheet.pdf
NOSG,STR,BF,USFT,PSA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf