Littelfuse V47ZS3PX2855
V47ZS3PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V47ZS3PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V47ZS3PX2855.pdf
Availability of V47ZS3PX2855
QUANTITY
V47ZS3PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V47ZS3PX2855
Internal Part NumberEIS-V47ZS3PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy4.5J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V47ZS3PX2855
Related LinksV47ZS3, V47ZS3PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V47ZS3PX2855 Details Description
Related parts for V47ZS3PX2855
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RTD L=20 THERMO WELL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDMI RECEIVER DAUGHTER CARD datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 150MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf