| Internal Part Number | EIS-V480LS7P | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 675V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 750V | |
| Varistor Voltage (Max) | 825V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 480VAC | |
| Maximum DC Volts | 640VDC | |
| Energy | 35J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V480LS7P | |
| Related Links | V480, V480LS7P Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 9-146281-0-36 | CONN HDR BRKWAY .100 36POS VERT | datasheet.pdf | |