Vicor Corporation V48A12M500BG3
V48A12M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12M500BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12M500BG3.pdf
Availability of V48A12M500BG3
QUANTITY
V48A12M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12M500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A12M500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12M500BG3
Related LinksV48A12, V48A12M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12M500BG3 Details Description
Related parts for V48A12M500BG3
CONN HEADER 39POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-3 POS NON SHORT datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf