Vicor Corporation V48A15E500BG
V48A15E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A15E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15E500BG.pdf
Availability of V48A15E500BG
QUANTITY
V48A15E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15E500BG
Internal Part NumberEIS-V48A15E500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15E500BG
Related LinksV48A15, V48A15E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15E500BG Details Description
Related parts for V48A15E500BG
IC 8051 MCU 8K FLASH 20MLP datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 400MA 1.26 OHM datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PIPE CLAMP 75MM WFE20D datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB STR G30 TIN datasheet.pdf