Vicor Corporation V48A15T500BL2
V48A15T500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15T500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15T500BL2.pdf
Availability of V48A15T500BL2
QUANTITY
V48A15T500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15T500BL2
Internal Part NumberEIS-V48A15T500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15T500BL2
Related LinksV48A15, V48A15T500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15T500BL2 Details Description
Related parts for V48A15T500BL2
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69099 2/0AWG datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BLACK datasheet.pdf
LLP 6.35/3/90 5.0GN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TERM LESS TOOLING datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf