Vicor Corporation V48A24M500BS
V48A24M500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A24M500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24M500BS.pdf
Availability of V48A24M500BS
QUANTITY
V48A24M500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24M500BS
Internal Part NumberEIS-V48A24M500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24M500BS
Related LinksV48A24, V48A24M500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24M500BS Details Description
Related parts for V48A24M500BS
SHUNT 2MM 15AU 10PC = 1 STICK datasheet.pdf
LCD MOD 20X2 CHAR STN W/BKLT GN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 3.5KHZ PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC POWER DIST USB 1.5A 5SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf