Vicor Corporation V48A28M500BL2
V48A28M500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A28M500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28M500BL2.pdf
Availability of V48A28M500BL2
QUANTITY
V48A28M500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28M500BL2
Internal Part NumberEIS-V48A28M500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28M500BL2
Related LinksV48A28, V48A28M500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28M500BL2 Details Description
Related parts for V48A28M500BL2
CONN HEADER 62POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 45V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-VFQFPN datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC804S030 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OTDR SM TRIPLE PON 13/14/15 OPM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf