Vicor Corporation V48A36C500BS
V48A36C500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BS.pdf
Availability of V48A36C500BS
QUANTITY
V48A36C500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BS
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BS
Related LinksV48A36, V48A36C500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BS Details Description
Related parts for V48A36C500BS
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS 1MM 5" datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.3V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220 PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf