Vicor Corporation V48A36C500BS
V48A36C500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BS.pdf
Availability of V48A36C500BS
QUANTITY
V48A36C500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BS
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BS
Related LinksV48A36, V48A36C500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BS Details Description
Related parts for V48A36C500BS
DOOR STEEL 69.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 330W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf