Vicor Corporation V48A36E500BG2
V48A36E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36E500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36E500BG2.pdf
Availability of V48A36E500BG2
QUANTITY
V48A36E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36E500BG2
Internal Part NumberEIS-V48A36E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36E500BG2
Related LinksV48A36, V48A36E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36E500BG2 Details Description
Related parts for V48A36E500BG2
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC INTERFACE TX/RX/TXRX datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 5000' datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf