Vicor Corporation V48A3V3H264B
V48A3V3H264B picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3H264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3H264B.pdf
Availability of V48A3V3H264B
QUANTITY
V48A3V3H264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3H264B
Internal Part NumberEIS-V48A3V3H264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3H264B
Related LinksV48A3V, V48A3V3H264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3H264B Details Description
Related parts for V48A3V3H264B
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
BLZP 5.08/09/180F SN OR BX datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
12UF 63V 10X13 125C RAD datasheet.pdf