Vicor Corporation V48A48C500BF2
V48A48C500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A48C500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48C500BF2.pdf
Availability of V48A48C500BF2
QUANTITY
V48A48C500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48C500BF2
Internal Part NumberEIS-V48A48C500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48C500BF2
Related LinksV48A48, V48A48C500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48C500BF2 Details Description
Related parts for V48A48C500BF2
TOOL HAND CRIMP D-5 14-16AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf