Vicor Corporation V48A48C500BG
V48A48C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A48C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48C500BG.pdf
Availability of V48A48C500BG
QUANTITY
V48A48C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48C500BG
Internal Part NumberEIS-V48A48C500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48C500BG
Related LinksV48A48, V48A48C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48C500BG Details Description
Related parts for V48A48C500BG
IC MUX AMP TRPL 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
RELIMATE VER CNR 2P LF datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 16POS datasheet.pdf
CONN HDR 100POS W/O POST SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
F3SJ-B1665P25 datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf