API Delevan HF1008-391J
HF1008-391J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-391J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 320MA 1.45 OHM
Datasheet Download
HF1008-391J.pdf
Availability of HF1008-391J
QUANTITY
HF1008-391J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-391J
Internal Part NumberEIS-HF1008-391J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant465MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-391J
Related LinksHF100, HF1008-391J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-391J Details Description
Related parts for HF1008-391J
AC/DC CONVERTER 48V 60W datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 45GB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf