Vicor Corporation V48A48T500BN3
V48A48T500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A48T500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48T500BN3.pdf
Availability of V48A48T500BN3
QUANTITY
V48A48T500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48T500BN3
Internal Part NumberEIS-V48A48T500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48T500BN3
Related LinksV48A48, V48A48T500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48T500BN3 Details Description
Related parts for V48A48T500BN3
BACKSHELL DB37 45DEG METAL SHLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET OCTAL 20-SOIC datasheet.pdf
IC COMP DUAL 1.8V PP 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 48" RBW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf