Vicor Corporation V48A5C400BF
V48A5C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V48A5C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5C400BF.pdf
Availability of V48A5C400BF
QUANTITY
V48A5C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5C400BF
Internal Part NumberEIS-V48A5C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5C400BF
Related LinksV48A5, V48A5C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5C400BF Details Description
Related parts for V48A5C400BF
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 82 I/O 144EQFP datasheet.pdf
10.8MM R/A GUIDE SOCKET datasheet.pdf
FUSE 100A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.15" DIA BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf