Vicor Corporation V48A5M400BL
V48A5M400BL picture photo
Mfg. Part Number
V48A5M400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5M400BL.pdf
Availability of V48A5M400BL
QUANTITY
V48A5M400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5M400BL
Internal Part NumberEIS-V48A5M400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5M400BL
Related LinksV48A5, V48A5M400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5M400BL Details Description
Related parts for V48A5M400BL
IC REG LDO 3.3V 0.7A 20TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 3KW datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" STR GOLD datasheet.pdf