Vishay/Dale CRCW251214K0FKTG
CRCW251214K0FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251214K0FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251214K0FKTG.pdf
Availability of CRCW251214K0FKTG
QUANTITY
CRCW251214K0FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251214K0FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251214K0FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251214K0FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251214K0FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251214K0FKTG Details Description
Related parts for CRCW251214K0FKTG
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENS PROX CAP PNP-NO NOSHIELD datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3.6V 1/2 AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf