Vicor Corporation V48A8H400BN
V48A8H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V48A8H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8H400BN.pdf
Availability of V48A8H400BN
QUANTITY
V48A8H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8H400BN
Internal Part NumberEIS-V48A8H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8H400BN
Related LinksV48A8, V48A8H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8H400BN Details Description
Related parts for V48A8H400BN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V datasheet.pdf
CONN BACKSHLL DB15 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 34A QFN3333 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 48VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6.3A 350VAC 72VDC datasheet.pdf