Vicor Corporation V48A8T400BF
V48A8T400BF picture photo
Mfg. Part Number
V48A8T400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8T400BF.pdf
Availability of V48A8T400BF
QUANTITY
V48A8T400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8T400BF
Internal Part NumberEIS-V48A8T400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8T400BF
Related LinksV48A8, V48A8T400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8T400BF Details Description
Related parts for V48A8T400BF
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4270 RF SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.154A 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf