Vicor Corporation V48B12C250BN2
V48B12C250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12C250BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12C250BN2.pdf
Availability of V48B12C250BN2
QUANTITY
V48B12C250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12C250BN2
Internal Part NumberEIS-V48B12C250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12C250BN2
Related LinksV48B12, V48B12C250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12C250BN2 Details Description
Related parts for V48B12C250BN2
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X36 15NS 120QFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-SUB 13C 3COAX TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf