Vicor Corporation V48B12E250BL2
V48B12E250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12E250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12E250BL2.pdf
Availability of V48B12E250BL2
QUANTITY
V48B12E250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12E250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B12E250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12E250BL2
Related LinksV48B12, V48B12E250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12E250BL2 Details Description
Related parts for V48B12E250BL2
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP datasheet.pdf
RES 6.34M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf