Vicor Corporation V48B12H250BS2
V48B12H250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12H250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12H250BS2.pdf
Availability of V48B12H250BS2
QUANTITY
V48B12H250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12H250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B12H250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12H250BS2
Related LinksV48B12, V48B12H250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12H250BS2 Details Description
Related parts for V48B12H250BS2
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 100 OHM 10A SMD 3412 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.35A 210 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT SLD datasheet.pdf