Vicor Corporation V48B15E250BN
V48B15E250BN picture photo
Mfg. Part Number
V48B15E250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V48B15E250BN.pdf
Availability of V48B15E250BN
QUANTITY
V48B15E250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B15E250BN
Internal Part NumberEIS-V48B15E250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B15E250BN
Related LinksV48B15, V48B15E250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B15E250BN Details Description
Related parts for V48B15E250BN
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 11A DO203AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 12K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf