Vicor Corporation V48B15T250B3
V48B15T250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B15T250B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V48B15T250B3.pdf
Availability of V48B15T250B3
QUANTITY
V48B15T250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B15T250B3
Internal Part NumberEIS-V48B15T250B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B15T250B3
Related LinksV48B15, V48B15T250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B15T250B3 Details Description
Related parts for V48B15T250B3
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE IP7 2.68" datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 4A 400V KBL datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
DATALAMP HOLDER W/COLLAR TURRET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8LFCSP datasheet.pdf