Vicor Corporation V48B2T100BS
V48B2T100BS picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100BS.pdf
Availability of V48B2T100BS
QUANTITY
V48B2T100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100BS
Internal Part NumberEIS-V48B2T100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100BS
Related LinksV48B2, V48B2T100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100BS Details Description
Related parts for V48B2T100BS
DIODE ZENER 16V 200MW SOT323 datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 6POS datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DOUBLE VALVE ADAPTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf