Vicor Corporation V48B48C250BG
V48B48C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B48C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48C250BG.pdf
Availability of V48B48C250BG
QUANTITY
V48B48C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48C250BG
Internal Part NumberEIS-V48B48C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48C250BG
Related LinksV48B48, V48B48C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48C250BG Details Description
Related parts for V48B48C250BG
JUMPER-H1507TR/A3049Y/X 4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 34A SP4 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf