Vicor Corporation V48B48H300BS2
V48B48H300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48H300BS2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48H300BS2.pdf
Availability of V48B48H300BS2
QUANTITY
V48B48H300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48H300BS2
Internal Part NumberEIS-V48B48H300BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48H300BS2
Related LinksV48B48, V48B48H300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48H300BS2 Details Description
Related parts for V48B48H300BS2
CONN IC DIP SOCKET 16POS TINLEAD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 14POS datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.217" NYLON TAN datasheet.pdf
WDU 16N datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 388K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PTS SMARTPOWER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9 M 18" RBW JACKS datasheet.pdf