Vicor Corporation V48B48T300BL
V48B48T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300BL
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300BL.pdf
Availability of V48B48T300BL
QUANTITY
V48B48T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300BL
Internal Part NumberEIS-V48B48T300BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300BL
Related LinksV48B48, V48B48T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300BL Details Description
Related parts for V48B48T300BL
RES SMD 0.25 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 2200V Y2-DCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf