Vicor Corporation V48B48T300BS2
V48B48T300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300BS2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300BS2.pdf
Availability of V48B48T300BS2
QUANTITY
V48B48T300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300BS2
Internal Part NumberEIS-V48B48T300BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300BS2
Related LinksV48B48, V48B48T300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300BS2 Details Description
Related parts for V48B48T300BS2
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.75A SYNC 9DSBGA datasheet.pdf
RES 680K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf