Vicor Corporation V48B5C200BS2
V48B5C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5C200BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5C200BS2.pdf
Availability of V48B5C200BS2
QUANTITY
V48B5C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5C200BS2
Internal Part NumberEIS-V48B5C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5C200BS2
Related LinksV48B5C, V48B5C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5C200BS2 Details Description
Related parts for V48B5C200BS2
MOSFET N-CH 250V 120A PLUS247 datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 50V T/H datasheet.pdf