Vicor Corporation V48B5H200BF3
V48B5H200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5H200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5H200BF3.pdf
Availability of V48B5H200BF3
QUANTITY
V48B5H200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5H200BF3
Internal Part NumberEIS-V48B5H200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5H200BF3
Related LinksV48B5H, V48B5H200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5H200BF3 Details Description
Related parts for V48B5H200BF3
LOCK NUT 11/32" COPPER ALLOY datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 209FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.2A 380 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 750KSPS DUAL 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf