Vicor Corporation V48B5H200BG3
V48B5H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5H200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5H200BG3.pdf
Availability of V48B5H200BG3
QUANTITY
V48B5H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5H200BG3
Internal Part NumberEIS-V48B5H200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W