Vicor Corporation V48C12E75BS
V48C12E75BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C12E75BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12E75BS.pdf
Availability of V48C12E75BS
QUANTITY
V48C12E75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12E75BS
Internal Part NumberEIS-V48C12E75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12E75BS
Related LinksV48C1, V48C12E75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12E75BS Details Description
Related parts for V48C12E75BS
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 30POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TRANS LEVEL SIM 10-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291VC P600 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P2T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf