Vicor Corporation V48C12T150BF
V48C12T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C12T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12T150BF.pdf
Availability of V48C12T150BF
QUANTITY
V48C12T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12T150BF
Internal Part NumberEIS-V48C12T150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12T150BF
Related LinksV48C12, V48C12T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12T150BF Details Description
Related parts for V48C12T150BF
CONN JACK R/A 3-COND DBL OPEN datasheet.pdf
CONN SOCKET 200POS DDRII SO DIMM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A H2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7 2XM12 OVERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.9V SSOT24-4 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3.3V 8W datasheet.pdf