Vicor Corporation V48C15T150B
V48C15T150B picture photo
Mfg. Part Number
V48C15T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15T150B.pdf
Availability of V48C15T150B
QUANTITY
V48C15T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15T150B
Internal Part NumberEIS-V48C15T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15T150B
Related LinksV48C1, V48C15T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15T150B Details Description
Related parts for V48C15T150B
TOOL CRIMPER RJ50 VP 10 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 324UF 165V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 18" datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SW 2CH 8SOIC datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC RECEP DUPLX HYBRID datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS PNL MNT SKT datasheet.pdf