Vicor Corporation V48C24C75BL3
V48C24C75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24C75BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24C75BL3.pdf
Availability of V48C24C75BL3
QUANTITY
V48C24C75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24C75BL3
Internal Part NumberEIS-V48C24C75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24C75BL3
Related LinksV48C24, V48C24C75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24C75BL3 Details Description
Related parts for V48C24C75BL3
MOSFET N-CH 30V 95A TDSON-8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL BLANK/RD DIFF datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 19POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
BRANCH Y datasheet.pdf
FUSE 100A 1000V 1 XL PV datasheet.pdf