Vicor Corporation V48C24T150BS2
V48C24T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24T150BS2.pdf
Availability of V48C24T150BS2
QUANTITY
V48C24T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24T150BS2
Internal Part NumberEIS-V48C24T150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24T150BS2
Related LinksV48C24, V48C24T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24T150BS2 Details Description
Related parts for V48C24T150BS2
CONN HEADER 2MM DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN PRESSFIT 30POS DUAL .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 50POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf