Vicor Corporation V48C24T75BN2
V48C24T75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24T75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24T75BN2.pdf
Availability of V48C24T75BN2
QUANTITY
V48C24T75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24T75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C24T75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24T75BN2
Related LinksV48C24, V48C24T75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24T75BN2 Details Description
Related parts for V48C24T75BN2
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDT PLUNGER SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER 12 POS RA 2.54 datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf