Vicor Corporation V48C28C75BG
V48C28C75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C28C75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28C75BG.pdf
Availability of V48C28C75BG
QUANTITY
V48C28C75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28C75BG
Internal Part NumberEIS-V48C28C75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28C75BG
Related LinksV48C2, V48C28C75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28C75BG Details Description
Related parts for V48C28C75BG
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT FLAT GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf